Jadę na Korsykę

Niedziela 15 sierpnia.
Rozpoczyna się długo oczekiwany urlop. W tym roku plan obejmuje szlak GR 20 na Korsyce. Szlak ten jest uważany za najtrudniejszy szlak trekingowy w Europie. Czy to prawda, przekonam się już niedługo osobiście 🙂
Po 20-ej wsiadam do samolotu lecącego do Mediolanu. Przed mną długa noc. Okazuje się, że w Mediolanie jest znacznie chłodniej aniżeli w Warszawie. Błąkam się z ciężkim 19 kilowym plecakiem po lotnisku Malpensa.
O 3-ej jadę za 7,5 euro autobusem Malpensa Express na dworzec kolejowy Milano Centrale. Dworzec jest świeżo wyremontowany i o poranku ciągle krążą po nim patrole policji, karabinierów i wojska. Centrale przez długie lata uważane było za najniebezpieczniejsze miejsce w Mediolanie, szczególnie w nocy. Teraz jak widać zmienia się na lepsze.
Zabijając czas w oczekiwaniu na pociąg do Livorno, bawię się automatami do sprzedaży biletów. W ubiegłym roku jadać na Mata wydałem 184 CHF za bilet z Genewy do Zermatt. Z Mediolanu do Brig bilet na pociąg CIS Alpino kosztuje 30 euro w jedną stronę. Tak więc trzeba kupić w Mediolanie również bilet powrotny z Brig i podróż do Zermatt wychodzi taniej o połowę. Podróże kształcą jak widać 🙂
O 6.05 ruszam pociągiem do Livorno. Niewyspanie o poranku daje znać, śpię jak zabity. Budzą mnie dopiero podróżni wsiadający do przedziału w Genova Brignole. Przed 11-ą jestem w Livorno. Maszeruję z ciężkim plecakiem przez miasto w stronę portu. W porcie z wydrukowanym e-biletem na prom do Bastii należy zgłosić się do biura operatora promu w celu odprawy i odbioru właściwego biletu.

Prom wypływa z godzinnym opóźnieniem. Jestem w Bastii po 19-ej. Wstępuję do leżącego obok portu biura informacji turystycznej z zapytaniem o kemping w mieście. Dostaję informację gdzie jest, skąd i jak dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Na kempingu nie ma miejsc na rozbicie namiotu ! Gospodarz grzecznie mówi abym wypierdalał. W podobnej sytuacji co moja jest też dwójka Francuzów. Razem wracamy autobusem do centrum Bastii i łazimy od hotelu do hotelu pytając o wolne pokoje. Albo brak wolnych pokoi albo najtańszy kosztuje 130 euro za noc sic ! Spanie na dworcu kolejowym odpada, bo jest zamykany na noc. W porcie mówią, że mogą być problemy z policją.
Udaje się nam znaleźć pokój trzyosobowy za 85 euro w hotelu Imperial. Wchodzimy do pokoju SYF. W toalecie zamiast drzwi zasłonka z tkaniny … o kurwa ! Francuzka ze śmiechem mówi mi : Witaj we Francji 🙂. Wychodzimy jeszcze na jedzenie na Place St. Nicolas ( jeszcze później wracając zostałem utwierdzony w przekonaniu, że jest tam drogo i niesmaczne jedzenie, ale o tym później ) i zasłużone spanie w prawie wygodnym łóżku.

Nazajutrz wędruję na dworzec i jadę pociągiem bez klimatyzacji podziwiając po drodze widoki do Calvi. Miasteczko jest pięknie położone nad zatoką. Pełno sklepów z różnościami, ale w żadnym z nich nie znajduję katuszy do palnika Camping Gaz. Niedaleko dworca kolejowego jest biuro Les Beaux Voyages, skąd busem można dojechać do Calenzany, gdzie rozpoczyna się GR 20.
Busem docieram do centrum wsi, kościół i kilka knajpek oraz supermarket, gdzie kupuję pieczywo na następne dwa dni. Poniżej wsi jest schronisko Gite d’ Etape. W cieniu drzew rozbijam namiot. Nie ma katuszy, to zmniejszam ciężar plecaka i wyrzucam palnik w śmieci. Na całym GR 20 w schroniskach są palniki z gazem, więc taszczenie palnika z butlą jest zbędne.
Na kempingu kuchenka z naczyniami do gotowania i duża łazienka z prysznicami z ciepłą wodą. Wypas w porównaniu z tym co mnie czeka w kolejnych dniach.

Zapada noc, dopijam piwo Pietra warzone z kasztanów, kupione w markecie za rozsądne 1,8 euro i nastawiam budzik w komórce na 5.30. Czeka mnie jutro długi i męczący dzień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s